DĚTI ZLA

.: Svět zešílel. Teenageři se malují černými stíny, propichují si kůži na obličeji, nenávidí své rodiče a paří na úchyláky v maskách. Nu metal je tady!!!

.: Metal je zpátky, kdo by to kdy řekl. Současná mladá generace si ho vybrala jako rebelii proti světu svých rodičů. Vlastně je to stejné, jako když tu byli hippies, pankáči, gotici, grungeři nebo raveři, ale každá nová generace potřebuje nové idoly. A protože je doba čím dál tím drsnější (to není populistická fráze, ale fakt - copak se nedíváte na zprávy?), současní teenageři se zhlédli v metalových chlapcích, kteří jsou ještě ostřejší, nasranější a ošklivější než kdokoliv před nimi. Koho by to kdy napadlo, že jednou budou i tak husté kapely jako Slipknot, System Of A Down nebo Linkink Park prodávat miliony desek a že budou jen o trochu méně úspěšnější, než Britney Spearsová?! Co se to, prosatana, děje?

NU METAL

Abychom se zorientovali, říkejme tomuto drsnému stylu nu metal, což je asi nejzaběhlejší škatulka, kterou si novináři pro novou metalovou vlnu vymysleli. Pojmenovat praotce nu metalu už tak jednoduché nebude. Historicky by to vlastně mohl být kdokoliv od Kurta Cobaina přes řezníky ze Slayer až po komouše z Rage Against The Machine, ale hlavním průkopníkem bude nejspíš Marylin Manson, který jako první ztělesnil všechno to, co současné nu metalové kapely spojuje. Totální negace, teatrálnost, směs metalu a ostré elektroniky (popřípadě hip hopu) a hlavně velký komerční úspěch. Hudebně taky pomohla nu metal velmi přesně kapela Korn, které šlo ale opravdu hlavně o dobrou muziku. A dobrá muzika, ta hraje v současném nu metalu rozhodně až druhou roli. Tento styl je v podstatě komerce, ale pokud by vás napadlo o něčem takovém diskutovat s pravověrným fanouškem, pravděpodobně by vám okamžitě podřízl krk. Nicméně nu metal opravdu splňuje všechny atributy klasické módní vlny, což potvrzuje tak velká obliba mezi náctiletými a koneckonců i ty šíleně vysoké prodeje. Komerční úspěch této extrémní hudby má ještě jedno vysvětlení. Teenagerský pop se stal díky přeslazeným, na klíč vystavěným kapelám už tak umělou a chladnou záležitostí, že to už i desetileté děti muselo přestat bavit.

PEKELNÁ MÓDA

I když to možná z našeho českého odstupu tak nevypadá, numetalová móda je ve světě skoro stejně silným prodejním artiklem jako třeba Harry Potter. Když například projdete obchody s oblečením na nejslavnějším londýnském trhu na Camden Street, budete jen nevěřícně valit oči. Ano, nabídka je všude víceméně stejná : okované robocopácké boty (ano, přesně takové, s jakými se u nás nechává fotit Aleš Brichta) a trička s logy nu metalových kapel nebo s nápisy typu : People=Shit, I Am A Bitch, nebo I Am A Devil. Zákazníky jsou potom děti kolem patnácti let, které už ve svémě věku překvapí tetováním, divokým piercingem, přegelovanými účesy a hutnými černými stíny. Na několika tvářích se dá zahlédnout i nějaký ten pentagram nebo jiná veselá kresbička. Grrr!

ČERTÍCI BERTÍCI

Staind, Coal Chamber, Disturbed, Godsmack, Mudwayne, Deftones - to všechno jsou nu metalové a tudíž populární kapely, které mají mnoho společného, a člověku, který se v této scéně neorientuje, splývají dohromady. Mnohem zajímavější už jsou Linkink Park, kteří mají nejlepší komerční ohlas. Umějí skládat hity, jsou to hezcí kluci a ne nadarmo si vysloužili hanlivou předzdívku "metaloví Backstreet Boys". Mimo stádo stojí i čím dál víc oblíbená čtyřka v Americe domestikovaných Arménců System Of A Down, jejichž poslední album Toxicity se díky svému názvu i obsahu stalo jakýmsi tragickým soundtrackem k 11. září. V tomto rozjitřeném období dokonce paradoxně vylétlo rovnou na vrchol americké hitparády. Třetí a zdaleka nejvýstižnější hrdinové nu metalu, o kterých má smysl psát i mimo rockové fanziny, jsou bezpochyby divočáci Slipknot. To oni majá zcela vyjímečnou (nebo kultovní, chcete-li) pozici na scéně, neboť styl dotáhli k dokonalosti. A stačil k tomu jediný dobrý nápad - navléct si na hlavu švihlé hororové masky.

FANOUŠKOVÉ S PRASEČÍMI OUŠKY

"Naše hudba, to je způsob, jak ze sebe dostat vztek a zlost. Budeme tu je na okamžik, a když nás nechytíte, máte smůlu. Budete dál sedět doma a žrát popcorn." prohlásil jeden ze členů Slipknot, ale taková silná slova padají z těchto drsných chlapců z Iowy při každém rozhovoru. Slipknot, to je taková malá armáda. Představte si, že na pódium vlétne devět pořízků v maskách (a hned tři z nich jsou bubeníci!!!), rozjedou svou agresivní hudební smršť dead metalu nového tisíciletí a vykřikují svá poselství o tom, jak je ten náš svět v háji, a dělají, stručně řečeno, co největší bordel. Statistika kapely hovoří o tom, že během jednoho turné si členové Slipknot dohromady zlomili 45 žeber a na jejich nesčetná zranění padlo 240 stehů. Jejich oblíbenou rekvizitou jsou pak mrtvá zvířata, což od nich odkoukali i jejich fanoušci - kapela ráda vzpomíná na chlapce z Manchesteru, který se na koncert dostavil s čerstvě useknutými prasečími ušisky na hlavě. Slipknot zásadně neukazují své pravé tváře a právě to je na nich přitažlivé. Jasně, že to není nic originálního, ale Residents proti nim byli moc intelektuální a GWAR zase moc střelení. Navíc jsou jejich masky dokonale dotažené, takže bychom mohli s nadsázkou mluvit o obživlém uměleckém díle. "A aby to mělo ještě větší grády, na začátku si do tý masky ještě nabliju" říká samplerista Craig Jones, jež nosí na hlavě koženou masku pokrytou devítipalcovými hřebíky a místo pusy má zip.

PADLÉ HVĚZDY

Slipknot jsou dnes obrovské hvězdy. A to i přesto, že jejich nekompromisní hudbu by dramaturg Evropy 2 nezahrál, ani kdybyste mu mířili kulovnicí do čela. Jejich poslední deska Iowa vylétla hned po vydání na první místo britského žebříčku, pánové neustále poskytují rozhovory (zpěvák Corey Taylor naposled v pohodě vyprávěl časopisu NME o tom, jak trávil Vánoce - a věřte tomu nebo ne, strávil je u rodinného krbu a těšil se z toho, jak letos sehnal všem svým blízkým hezké dárky) a klíďo píďo si zahráli v populární televizní show Conana O´Briena. na druhou stranu ale dělají problémy (DJ Sid Wilson způsobil 19ti letému fanouškovi těžký otřes mozku poté, co na něj během koncertu dopadl po skoku z deseti metrů vysokého balkonu), mají plnou pusu keců o tom, jak chtějí zabít hudební průmysl, jak bojují proti diktátu peněz a jak se snaží svým fanouškům ukázat zlo současného světa. Mají v tom asi trochu zmatek, ale přesto jim to geniálně prochází. A my se teď můžeme jen dohadovat o tom, jestli jsou jen dokonale vymyšleným produktem, nebo jsou to vážně upřímní chlapci. Pravdu ale znají jen oni sami.

VYSÍLÁNÍ PRO MATEŘSKÉ ŠKOLKY

"V Austrálii máme fanynku, která se mi svěřila, že jen díky poslechu naší desky nespáchala sebevraždu. Přišla o oba rodiče a žije se strýcem, který se ji snažil sexuálně obtěžovat. Jen díky naší muzice prý našla sílu se mu postavit a poslat do hajzlu." říká dojatě ve své nechutné masce Corey Taylor. A o tom to přesně je. Slipknot a ti další jsou možná jen komerční maškarádou, ale mnoho z těch dětí, co je milují, si díky nim asi opravdu řeší své problémy. "Trefili jsme se do správného místa. Někdo těm dětem musí říct, jak to je, když to nedokážou jejich rodiče. Asi působíme trochu hustě, ale tohle je jediná cesta, jak dětem říct pravdu o tomto zkurveným světě. My jsme jen zvětšenina celý tý temnoty, která je kolem." dodává bubeník a otec-zakladatel Shawn Crahan, který má sám doma děti - a možná, že ty ani netuší, že jejich tatík si obléká do práce masku klauna. I dýdžej Wilson si na toto oblíbené téma Slipknot rád přisadí : "S každou novou generací vychází všechno svinstvo znovu najevo a s tím se rodí hněv. Na planetě je chaos, děti to cítí, ale nevědí, co s tím. Ale nenávist a hněv jim může jenom prospět, aby to zvládly." Hu! Co si o tom myslet? Tak jako tak, pořád je lepší, aby si zlobivé, nešťastné či osamělé děti malovali oči a chodily se vyblbnout na třicátníky v maskách než aby se daly na skinheads, přičuchly k toluenu nebo střílely po svých spolužácích.

.: Jsme moc zvědaví, co se bude dít u nás v Praze, kde mají Slipknot na magické datum 2. 2 2002 vystoupit. Rodiče, třeste se !!!


----Poznámka-----
Celý článek jsem nechala v původním znění takže zůstaly zachovány všechny ty úžasně roztomilé chyby a ... v žádném případě nevyjadřuje můj názor.